شاید شما هم مانند بسیاری از افراد هواپیمای مدل را یک اسباب بازی کودکانه بدانید اما اصلا این طور نیست!!! در صورتی که شما نکات ایمنی مربوط به استفاده صحیح از هواپیمای مدل را رعایت نکنید ممکن است به خود و اطرافیان آسیب جدی وارد نمایید. حتما قبل از استفاده از تجهیزات هواپیمای مدل دستورالعمل کامل استفاده از آن را بخوانید و آن را بکار گیرید. نکات ایمنی مربوط به هواپیمای مدل شامل سه بخش نکات ایمنی و نگهداری از باتری های لیتیوم پلیمر (خطرات انفجار و آتش گرفتن در این باتری ها وجود دارد)، نکات ایمنی ملخ های هواپیمای مدل و نکات ایمنی سوخت های نیترو می باشد. در ادامه این مقاله به برخی از این دستورالعمل ها اشاره شده است (مانند استفاده از کیف محافظ و …) که مطالعه آن می تواند از بروز حوادث خطرناک جلوگیری نماید. در ادامه با ما همراه باشید…

نکات ایمنی و خطرات باتری های لیتیوم پلیمر

توصیه می شود که قبل از استفاده از باتری های لیتیوم پلیمر به نکات ایمنی مربوط به آن توجه نمایید. استفاده از باتری های لیتیوم پلیمر دارای خطرات مختلفی بوده و در صورت عدم توجه به هشدار های زیر ممکن است دچار آتش گرفتن و یا انفجار شود. رعایت نکات ایمنی باتری های لیتیوم پلیمر می تواند ضمن تضمین سلامت شما موجب افزایش طول عمر باتری گردد. در صورتی که برای اولین بار با این باتری ها آشنا می شوید پس حتما نکات بسیار مهمی که در زیر به آن اشاره شده است را مطالعه نمایید. دقت کنید در صورتی که از این باتری ها به درستی استفاده نکنید احتمال انفجار نیز در آن ها وجود دارد.

 

نکات ایمنی باتری لیتیوم پلیمر

 1. تحت هیج شرایطی از یک باتری آسیب دیده و یا متورم استفاده نکنید.
 2. به هیچ عنوان یک باتری سوراخ شده و یا نشتی دار را به شارژر متصل نکنید.
 3. در صورتی که ولتاژ هر سلول از ۳٫۳ ولت پاینتر بود احتمالا باتری معیوب شده است پس آن را شارژ نکنید.
 4. هرگز قطب های مثبت و منفی باتری را به هم نزنید. اگر به صورت تصادفی این اتفاق افتاد باتری را به یک محیط امن برده و تا ۳۰ دقیقه آن را تحت نظر داشته باشد.
 5. همیشه از شارژر با کیفیت و مطمئن استفاده کنید.
 6. همیشه در هنگام شارژ و نگهداری از باتری لیتیوم پلیمر آن را در یک محیط غیر قابل اشتعال مانند کف سیمانی، درون گلدان یا مخزن بتنی و یا کیف محافظ قرار دهید.
 7. ظرف شارژ را با مواد نسوز پر کنید.
 8. باتری را در هنگام شارژ رها نکنید.
 9. در صورت آتش گرفتن باتری لیتیوم پلیمر سریعا منبع اتصال برق را قطع کنید.
 10. دقت کنید که در نزدیکی محل شارژ باتری، مواد سوختی و قابل احتراق وجود نداشته باشد.
 11. برای شارژ باتری لیتیوم پلیمر فقط از شارژر مخصوص آن استفاده نمایید.
 12. شارژ و دشارژ باتری لیتیوم پلیمر باید خارج از ساختمان گاراژ و وسیله نقلیه انجام گیرد.
 13. ولتاژ هر سل از باتری می بایست بین ۳٫۳ تا ۴٫۲ ولت باشد و اگر از این کمتر بود باتری خراب شده و آن را شارژ نکنید.
 14. نرخ شارژ یا همان شدت جریانی که باتری را با آن شارژ می کنید نباید بیشتر از ۱C باشد. عدد C همان ظرفیت نوشته شده روی باتری است. مثلا یک باتری با ظرفیت ۲۰۰۰mah را نباید با نرخ شارژ بیش از ۲ آمپر شارژ نمود. در صورتی که این کار را انجام دهید باتری آسیب خواهد دید.
 15. همیشه در هنگام استفاده از شارژر به ۳ پارامتر نوع باتری، تعداد سل و نرخ شارژ توجه کنید که درست تنظیم شده باشد.
 16. باتری را بیش از ۴٫۲ ولت شارژ و کمتر از ۳٫۳ ولت تخلیه نکنید.
 17. همیشه در هنگام شارژ و دشارژ باتری لیپو بر عملیات نظارت داشته باشید تا در صورت بروز حادثه عکس العمل سریع را از خود نشان دهید.
 18. در صورتی که به تازگی از باتری استفاده کردید اجازه دهید باتری خنک شود و سپس اقدام به شارژ مجدد کنید. دقت کنید تا دمای باتری در هنگام شارژ و دشارژ از ۱۴۰ درجه فارنهایت بالا تر نرود.
 19. هرگز ساختار باتری خود را تغییر ندهید. مثلا این که بخواهید تعداد سل های آن را کم و زیاد کنید. اگر نیاز به لحیم کاری آن داشتید حتما با یک متخصص مشورت کنید.
 20. مراقب باشید تا باتری لیتیوم پلیمر سوراخ نشود. سوراخ شدن باتری خطر آتش سوزی و انفجار آن را به شدت بالا می برد.
 21. هرگز باتری را بیش از ۳۰ دقیقه در معرض نور مستقیم و شدید خورشید قرار ندهید. دمای بالاتر از ۱۴۰ درجه فارنهایت میتواند سبب آتش سوزی یا آسیب به باتری شود.
 22. هرگز باتری را در معرض آب و یا رطوبت قرار ندهید.
 23. باتری های لیتیوم پلیمر را به دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 24. در صورت تماس مایع درون باتری (الکترولیت) با پوست و یا چشم سریعا آن را شست و شو دهید.
 25. هرگز اتصالات و سیم های باتری را با اتصالات و سیم های غیر استاندارد تعویض نکنید.
 26. اگر در حین شارژ باتری دچار تورم شد بلافاصله آن را جدا کرده و به مدت ۳۰ دقیقه در محیطی امن قرار دهید.
 27. محدوده دمایی شارژ باتری بین ۳۲ تا ۱۱۰ درجه فارنهایت و محدوده دمایی دشارژ بین ۳۲ تا ۱۴۰ درجه فارنهایت می باشد.
 28. باتری را هرگز درون مدل نگه داری نکنید و پس از پرواز آن را از مدل خارج کنید.
 29. در هنگام حمل و نقل باتری حتما از کیف محافظ باتری لیتیوم پلیمر استفاده نمایید.
 30. به طور کلی خطرات باتری های لیتیوم پلیمر شامل، آتش گرفتن و انفجار می گردد.

نکات ایمنی ملخ هواپیمای مدل

موتور هواپیمای مدل بسیار قدرتمند تر از آن چیزی است که شما تصور می کنید. شاید شما برای اولین بار با دیدن سایز یک موتور هواپیمای کوچک تصور کنید که این موتور ها نمی توانند خطرناک باشد اما موتور کوچک ترین پرنده مدل نیز به قدری قوی است که اگر شما به طور ناگهانی دستتان به ملخ برخورد کند احتمال قطع شدن آن وجود دارد. موتور هواپیمای مدل با سرعت چندین هزار دور بر دقیقه چرخیده و تراست زیادی تولید می کنند.

ذکر همین نکته برای نشان دادن قدرت موتور این پرنده ها کافیست که بدانیم این موتور ها قادرند هواپیمایی به جرم چندین کیلوگرم را از روی زمین بلند کنند. در صورتی که شما با یک پرنده سایز بزرگ کار می کنید رعایت نکات ایمنی در این زمینه بسیار مهمتر به چشم می خورد. قدرت پره های در حال چرخش یک ملخ با سایز بزرگ می تواند حتی منجر به مرگ شود. در ادامه به ذکر چند مورد از نکات ایمنی کار با موتور ها می پردازیم.

 

نکات ایمنی موتور هواپیمای مدل

 1. همیشه در زمین پرواز و در هنگام استارت کردن موتور های سوختی از استارتر استفاده کنید و سعی کنید با دست این کار را انجام ندهید.
 2. زمانی که موتور مدل سوختی روشن است مراقب باشید تا کودکان به آن نزدیک نشوند.
 3. زمانی که موتور مدل روشن است همیشه رادیو را نزد خود نگه داشته و آن را از خود دور نکنید زیرا کوچک ترین تماس با استیک گاز موجب حرکت هواپیما به جلو می شود.
 4. زمانی که از مدل الکتریک استفاده می کنید حتی زمانی که باتری مدل متصل است تا زمانی که استیک گاز پایین باشد موتور خاموش است و ملخ چرخشی ندارد و ممکن است اطرافیان یا حتی خود شما تصور کنید که مدل خاموش است. در صورتی که با کوچک ترین حرکت استیک گاز ملخ شروع به چرخش می نماید و اگر ناخواسته این اتفاق بیافتد ممکن است کسی آسیب بببیند.
 5. به طور کلی هرگز به ملخ یا موتور روشن دست نزنید.

نکات ایمنی سوخت های نیترو

یکی دیگر از مواردی که می بایست بحث ایمنی در آن جدی گرفته شود رعایت نکات ایمنی سوخت های نیترو است. این سوخت ها ترکیبی از الکل و درصدی از ماده ای به نام نیترومتان است. نیترومتان فوق العاده آتش زا بوده و از آن جهت افزایش کارایی احتراق استفاده می شود. درصد نیترومتان در سوخت های مختلف متفاوت و با توجه به نوع موتور متغیر می باشد.

 

نکات ایمنی سوخت های نیترو

 1. در هنگام حمل و نقل این سوخت ها باید مراقب بود که در معرض جرقه و یا منبع حرارتی قرار نگیرند و در جایی باشد که بر آن نظارت کامل داشته باشید.
 2. در هنگام سوخت گیری و انتقال سوخت از مخزن به باک سوخت از کشیدن سیگار جدا خودداری کنید.
 3. هرگز سوخت گیری را در کنار منبع حرارتی و یا مکانی که احتمال ایجاد جرقه وجود دارد انجام ندهید.
 4. زمانی که برای مدت طولانی قرار نیست با مدل پرواز کنید باک سوخت را به طور کامل خالی کنید.
 5. از محکم بودن درب مخزن نگه داری سوخت مطمئن شوید.
 6. مخزن سوخت را در نزدیکی مواد سوختی نگه داری نکنید و آن را در محیط باز و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.
 7. هرگز باتری های لیتیوم پلیمر را در نزدیکی مخزن سوخت نگهداری نکنید.