به دسته ای از هواپیماهای مدل گفته می شود که از روی یک نمونه واقعی هواپیمای سرنشین دار اما با مقیاسی کوچکتر ساخته می شوند. هواپیماهای مدل اسکیل دارای تمامی ویژگی های یک هواپیمای واقعی بوده با این تفاوت که در ابعاد کوچکتر می باشد. حتی نوع پرواز مدل های مقیاسی بسیار شبیه به مدل های واقعی است. از این مدل ها معمولا برای انجام تحقیقات جهت اصلاح طراحی و بهینه سازی مدل های واقعی استفاده می شود زیرا هزینه تست بر روی مدل های مقیاسی بسیار کمتر از مدل های واقعی است. این مدل ها جزء مدل های گرانقیمت محسوب شده و برای مدلر های حرفه ای که خلبانی قابل اطمینانی دارند مناسب می باشد. پرواز این مدل ها بسیار زیبا و چشم نوار بوده و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می نماید. این هواپیماها خود در دسته بندی مدل به مواردی همچون اسکیل (Scale)، مدل های نیمه مقیاسی (Semi scale) و مدل های استند اف (Stand off scale) تقسیم بندی می شوند. 

 

هواپیمای مدل اسکیل

هواپیمای مدل های نیمه مقیاسی یا Semi-scale

گاهی اوقات برای اینکه پرواز مدل در ابعاد اسکیل اصلاح شود طراحان دست به تغییرات جزئی در طراحی مدل می زنند تا پرواز مدل در ابعاد کوچک اصلاح و بهینه شود. اصطلاحا به این مدل ها نیمه مقیاسی یا نیمه اسکیل می گویند. در نگاه اول شاید نتوانید به راحتی تفاوت میان مدل های اسکیل و نیمه اسکیل را دریابید اما با اندکی دقت می توانید تفاوت ها را احساس کنید. این نوع مدل ها بیشترین فراوانی را در بین انواع مختلف هواپیمای رادیو کنترل دارد. انواع الکتریک و سوختی این مدل ها در بازار موجود می باشند. این مدل ها دارای قیمت متوسطی هستند.

هواپیمای مدل اسکیل

هواپیمای مدل مقیاسی استند آف یا Standoff-scale

شاید تفاوت بین هواپیمای مدل اسکیل و نیمه مقیاسی حتی از نزدیک سخت به نظر برسد اما تفاوت های بین مدل مقیاسی استند آف و اسکیل کاملا مشهود و قابل درک می باشد. مدل های مقیاسی استند آف فقط زمانی که از شما دور هستند همانند مدل های مقیاسی بوده و شبیه به هم نظر می رسند. اما اگر از نزدیک به آن ها نگاه کنید کاملا تفاوت را احساس خواهید کرد. بخشی از مدل های موجود در باراز از این نوع می باشند. مدل های استند آف معمولا مدل های ساده تر و ارزان قیمت تری هستند و برای شروع این سرگرمی مناسبند.

هواپیمای مدل اسکیل