اغلب افراد به دنبال این هستند که بدانند کدام مدل بر دیگری برتری دارد؟ مقایسه هواپیمای مدل فومی و هواپیمای مدل بالسا ؟ هرکدام از این دو نوع مدل دارای ویژگی های منحصر به فرد خود بوده که همین ویژگی ها سبب می شود تا افراد به سراغ انتخاب آن ها بروند. اما این ویژگی ها کدامند؟ وزن ، قیمت، استحکام بدنه، کیفیت پرواز مدل های فومی و بالسایی از جمله مواردی است که در این مقاله به آن ها اشاره می گردد. هر کدام از این بدنه ها دارای یکسری مزایا و معایب بوده که می توانند افراد را مجاب به انتخاب آن ها نمایند. از این جهت در این مقاله به بررسی دقیق تر مدل های حرفه ای و مبتدی از جنبه های دیگر خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید…

 

هواپیمای مدل بالسا

هواپیمای مدل فومی

قیمت هواپیماهای مدل بالسا و فومی

اگر بخواهیم از جنبه قیمتی این دو مدل را مقایسه کنیم قطعا مدل های تمام بالسا با اختلاف از قیمت بالاتری برخوردار بوده و از این رو مدل های فومی اقتصادی تر به نظر می رسد. علت این که مدل های بالسایی از قیمت بالاتری نسبت به هواپیمای مدل های فومی برخوردار است این است که هم چوب بالسا نسبت به فوم گرانتر بوده و هم تعداد برش ها و همچنین پیچیدگی ساخت مدل های بالسا از مدل های فومی بیشتر می باشد. برای ساخت مدل های سایز بزرگ و گرانقیمت از چوب بالسا استفاده می شود.

مقایسه وزن هواپیمای مدل فومی و بالسایی

اگر بخواهیم از جانب وزن این دو نوع مدل را با هم مقایسه کنیم قطعا وزن مدل های بالسایی از نوع فومی بیشتر می باشد. در مدل های بالسا معمولا علاوه بر چوب بالسا از چوب سخت تری تحت عنوان تخته سه لایی جهت استحکام بیشتر مدل استفاده می شود که موجب افزایش وزن آن می گردد. گرچه در مدل های خیلی بزرگ این اختلاف وزن برای موتور مقدار ناچیزی محسوب می شود و می توان از آن صرف نظر نمود.

استحکام بدنه هواپیمای مدل بالسا و فومی

چوب خاصیت خشک و شکننده دارد. فوم خاصیت نرم و قابل انعطاف دارد. بنابر این هواپیمای مدل تمام بالسا دارای بدنه سخت و غیر قابل انعطاف و بدنه هواپیمای فومی نرم و قابل انعطاف می باشد. بنابراین در هنگام کرش معمولا مدل های بالسا آسیب جدی تری خواهند دید و قطعات آسیب دیده می بایست جایگزین شوند اما در مدل های فومی در صورت آسیب دیدن با کمی فشار و یا نهایتا با چسب می توان تا حدود زیادی بدنه را ترمیم نمود و همیشه نیاز به جایگزین کردن قطعات نیست. به طور کلی در تعمیر مدل های فومی با دردسر کمتری مواجه خواهید بود.

مقایسه کیفیت پرواز مدل های فومی و بالسا

از آنجایی که کیفیت پرواز مدل به آیرودینامیک و طراحی سطح مدل بستگی دارد بنابرای کیفیت پرواز این دو مدل با هم فرقی ندارند.

سخن آخر

سخن آخر اینکه اگر شما یک مبتدی هستید و هنوز تسلط کافی به خلبانی مدل ندارید به شما هواپیمای مدل های فومی را پیشنهاد می کنیم و اگر یک حرفه ای بوده و از پس هدایت مدل های گرانقیمت بر می آیید ما به شما مدل های تمام بالسا را پیشنهاد می دهیم.