هواپیمای کنترلی چیست؟ هواپیمای رادیو کترل یا در اصطلاح عامیانه هواپیمای کنترلی به هواپیمای فوق سبک قابل پرواز کوچکی گفته می شود که توسط سیستم رادیو کنترل و از راه دور کنترل می شود. از این هواپیماها معمولا در سرگرمی و تفریح نیز استفاده می شود. اگر شما به تازه گی به جمع دوست داران و علاقه مندان به دنیای هواپیمای مدل اضافه شدید قطعا از دیدن هزینه های مربوط به آن متعجب شده اید. شما در ایران تنها کسی نیستید که این حس را دارید. اغلب افرادی که خواستار ورود به دنیای مدل می شوند با دیدن قیمت ها دلسرد شده و یا حتی از ورود به آن منصرف می شوند. علت این امر نگاهیست که نسبت به این رسته از محصولات در بین مردم رواج پیدا کرده است. شروع سرگرمی هواپیمای آرسی ورود به یک دنیای متفاوت است. کاربرد هواپیمای کنترلی چیست؟

هواپیمای مدل یک اسباب بازی نیست!!!

اکثر افراد هواپیمای مدل را یک اسباب بازی ساده و مخصوص کودکان می دانند، در صورتی که این چنین نیست. در اسباب بازی ها معمولا از قطعات و تجهیزات گرانقیمت و پیچیده ای استفاده نشده است و اصول مهندسی خاصی در آن بکار نرفته است و به همین دلیل ارزانقیمت می باشند. اما در یک مدل قابل پرواز از تمامی اصول مهندسی پروازی که یک هواپیمای واقعی از آن استفاده می نماید بهره می برد. قطعات الکترونیکی و مکانیکی مورد استفاده در این پرنده ها دارای قدرت و کارایی بسیار بالاتر از یک اسباب بازی می باشند. یک هواپیمای رادیو کنترل درواقع یک هواپیمای واقعی در ابعاد کوچکتر می باشد که از راه دور کنترل می گردد و فاقد سرنشین است. هواپیماهای مدل پیشرفته و بزرگ حتما می بایست توسط مهندسین و افراد خبره در این زمینه بکار گرفته شده و از عهده افراد آماتور خارج است.

 

هواپیمای مدل

رعایت اصول پرواز در ساخت هواپیمای مدل رادیو کنترل چیست؟

برای ساخت بدنه یک هواپیمای مدل محدودیت وزن وجود دارد و اگر به صورت مهندسی شده ساخته نشود مدل قادر به پرواز با کیفیت نخواهد بود. در یک مدل قابل پرواز تمام اصول و قوانین آیرودینامیک رعایت می شود. به طور کلی برای ساخت یک مدل از تجهیزات حرفه ای و طبعا گرانقیمتی استفاده می شود. از طرفی با توجه به بالا بودن نرخ دلار در کشورمان این بالا بودن قیمت بسیار بیشتر به چشم می خورد. در صورتی که اصول و فنون پرواز در یک هواپیمای مدل رعایت نگردد پرنده قادر به پرواز نخواهد بود. حتی هواپیماهای کوچکی که به ظاهر بسیار ساده بوده اما قادر به پرواز هستند حتما بر اساس قواعد آیرودینامیک ساخته شده اند.

هواپیمای مدل یک کالای وارداتی

به طور میانگین قیمت یک هواپیمای مدل ارزان قیمت در جهان برابر ۱۰۰ دلار بوده که برای یک فرد اروپایی یا آمریکایی که میانگین درآمد ماهیانه ۳۰۰۰ دلاری دارند به هیچ وجه رقم خاصی محسوب نمیشود اما این عدد برای یک فرد در ایران متاسفانه عدد بزرگی است!!! اینها همه دلایلی هستند که متاسفانه موجب شده است که صنعت پرنده های کنترل از راه دور در عین جذابیت نتوانند جایگاه مناسبی در کشور کسب نمایند. تمامی قطعات مورد نیاز برای تجهیز و ساخت هواپیمای کنترلی وارداتی می باشد و قیمت دلاری دارند. اکثر قطعات مورد نیاز برای ساخت مدل اعم از موتور، ملخ و تجهیزات الکترونیکی چینی و یا ژاپنی می باشند.

 

هواپیمای کنترلی

خرید هواپیمای مدل مستلزم “عشق به پرواز” است

اما همه اینها را که کنار بگذارید افرادی در کشورمان ایران هستند که عاشقانه و مشتاقانه پیگیر این فضا بوده و آن را دنبال می نمایند و در گروه ها و کمپین های کوچک در حوزه مدل های پروازی فعالیت کرده و از حضور در آن لذت می برند. خرید یک هواپیمای مدل و حضور شما در دنیای مدل های پروازی فقط نیازمند یک چیز است و آن هم “عشق به پرواز” می باشد و گرنه تفریحاتی به مراتب اقتصادی تر از این حوزه در کشورمان وجود دارند که می توانید از آن بهره ببرید. پس در صورتی که شما جز علاقه مندان به این حوزه هستید با اشتیاق وارد این حوزه شوید و از تجربیان افراد قدیمی استفاده کنید و از آن ها لذت ببرید.