اگر در حال خواندن این مقاله هستید پس قطعا یکی از عاشقان پروازید. انسان در طول تاریخ همواره به دنبال پرواز بوده است. پرواز را شاید بتوان بزرگترین آرزوی بشریت نامید. یکی از تفریحات بسیار جذاب و هیجان انگیز که می تواند بهانه خوبی برای رسیدن به این عشق ابدی باشد پرنده هایی کوچک و جذاب تحت عنوان” مدل های پروازی” هستند. این پرنده های کوچک و جذاب به لحاظ فنی و پروازی تقریبا تفاوتی با مدل های واقعی ندارند فقط ابعادشان کوچکتر است. مدل های پروازی دارای انواع مختلف هستند. از مدل های پروازی رایج می توان به هواپیمای مدل، هلیکوپتر مدل، مالتی روتور ها، پاراگلایدر مدل و … اشاره نمود. در وبسایت کاسپین هابی به صورت تخصصی به هواپیمای مدل پرداخته می شود. هواپیماهای مدل در انواع و اقسام مختلف و همچنین در سایز های مختلفی تولید می گردند. نکته مهم در مورد هواپیمای مدل بحث آموزش فنی آن ها می باشد. بحث آموزش در حوزه هواپیمای مدل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. اگر قصد ورود به دنیای وسیع هواپیمای مدل را دارید پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

گام اول : شرکت در کلاس های آموزشی

همانطور که بیان کردیم سرگرمی هواپیماهای مدل یکی از سرگرمی های نسبتا پیچیده بوده که فعالیت در آن نیازمند دانش فنی کافی می باشد. در صورت نداشتن دانش کافی جهت استفاده از مدل های پروازی به احتمال زیاد موجب آسیب رساندن به مدل شده و متحمل خسارت خواهید شد. کلاس های آموزشی در حوزه هواپیماهای مدل بسیار محدود در کشور برگزار می گردد و در دسترس عموم علاقه مندان نیست. از این جهت فروشگاه کاسپین هابی اقدام به برگزاری دوره های آموزش آنلاین هواپیمای مدل در سطوح مختلف از مقدماتی تا پیشرفته نموده است. در این دوره های آموزشی مجازی شما با اصول اولیه ساخت و پرواز انواع هواپیمای مدل آشنا خواهید شد. در این دوره های آموزشی سعی شده تمامی جزییات مورد نیاز برای ساخت و پرواز مدل آموزش داده شود تا عزیزانی که امکان دسترسی به مربی ندارند بتوانند به راحتی از این دوره ها استفاده نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط برگزاری این دوره ها به صفحه کلاس های آنلاین مراجعه نمایید.

 

آموزش هواپیمای مدل

 

گام دوم : هواپیماهای مدل پرواز آزاد

پس از شرکت در دوره های آموزشی شما آمادگی ساخت را خواهید داشت. بهترین و اساسی ترین گزینه برای ورود به دنیای هواپیمای مدل، هواپیماهای پرواز آزاد هستند. این هواپیماها قابل کنترل نیستند بلکه به صورت آزادانه پرواز می کنند و پس از مدتی فرود می آیند. این مدل ها شامل گلایدر های دست پرتاب و هواپیماهای کشی هستند. گلایدر ها در واقع هواپیماهای بدون موتوری هستند که پس از پرتاب با دست برای مدتی پرواز زیبایی را به نمایش می گذارند و فرود می آیند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع گلایدر می توانید به مقاله مربوطه مراجعه نمایید. هواپیماهای کشی گونه دیگری از مدل های پرواز آزاد هستند که کمی پیچیده تر می باشند. این هواپیماها دارای موتور و ملخ هستند. موتور این هواپیماها با استفاده از نیروی کوک کش تامین می شود. پس از کوک کش و رها کردن این هواپیماهای برای مدتی (چند ثانیه تا چند دقیقه) آزادانه پرواز می کنند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع هواپیمای کشی می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید. همچنین جهت خرید کیت ساختنی انواع هواپیمای پرواز آزاد می توانید به صفحه محصول مربوطه مراجعه کنید.

 

 

گام سوم : هواپیماهای مدل رادیو کنترل از نوع الکتریک

پس از گذراندن مراحل قبلی شما تجربه و آمادگی نسبی برای ورود به مدل های رادیو کنترل را خواهید داشت. مدل های رادیو کنترل قابلیت کنترل داشته و شما قادر خواهید بود با استفاده از یک فرستنده رادیویی اقدام به پرواز و کنترل مدل نماید. هواپیماهای رادیو کنترل با موتور الکتریک گزینه ساده تری برای ورود به دنیای هواپیماهای رادیویی می باشد. کار با مدل های الکتریک ساده تر و تعمیر و نگه داری آسان تری دارند. نکته قابل توجه و مهم در مورد مدل های رادیو کنترل بحث خلبانی این مدل ها می باشد. قبل از پرواز با مدل های رادیو کنترل شما حتما می بایست چندین ساعت با شبیه ساز های پرواز تمرین خلبانی نمایید. پس از کسب مهارت نسبی قادر خواهید بود اقدام به پرواز با مدل واقعی نمایید. دقت کنید همه مدل ها برای شروع پرواز مناسب نیستند. هواپیماهای آموزشی که از نوع بال بالا می باشند بهترین گزینه برای شروع پرواز با مدل های رادیو کنترل می باشند. مدل های آموزشی پرواز پایدار تر و ساده تری نسبت به سایر مدل ها دارند.

 

 

گام چهارم : هواپیماهای مدل رادیو کنترل از نوع سوختی

این سطح از مدل های رادیو کنترل مخصوص افراد حرفه ای می باشد. هواپیمای های مدل سوختی از انواع موتور های احتراقی جهت تامین نیروی پیشران خود بهره می برند. این مدل ها معمولا در سایز های بزرگ تولید و استفاده می شوند. برای بهره مندی از مدل های سوختی شما نیازمند دانش فنی بیشتری خواهید بود. نحوه تنظیم، آببندی، راه اندازی و استفاده از موتور های سوختی نیازمند آموزش کامل می باشد. تعمیر و نگه داری صحیح از موتور های سوختی هواپیمای مدل نیز دارای اصولی بوده که در صورت رعایت نکردن آن ها قطعا  آسیب خواهند دید. در این سطح حتما از مشاوران خبره و با تجربه این حوزه استفاده نمایید.

 

 

گام پنجم : همواره به دنبال کسب اطلاعات جدید باشید

لزوم کسب اطلاعات به روز و کامل در هر حرفه ای از اوجب واجبات است. همواره از افراد با تجربه این حوزه سوالات و ابهامات خود را بپرسید. زمین پرواز موقعیت مناسبی جهت پرسیدن سوالات فنی شماست. وبسایت کاسپین هابی در بخشی تحت عنوان مقالات آموزشی تعداد بسیار زیادی مقالات آموزشی رایگان در مورد هواپیمای مدل قرار داده تا شما مخاطب عزیز بتوانید با مطالعه این مقالات تا حدودی ابهامات و سوالات فنی خود را رفع نمایید. وبسایت کاسپین هابی تمام تلاش خود را مبنی بر قرار دادن مقالات جدید به صورت مستمر در وبسایت می نماید. لذا می توانید در زمان های مختلف به بخش مقالات آموزشی مراجعه کنید تا بتوانید از مقالات جدید درج شده در وبسایت استفاده کنید.